Strona główna O serwisie Rejestracja Reklama Mapa strony RSS
W tym dziale dowiesz się co takiego wydarzy się w dniu dzisiejszym w naszym mieście i w jego okolicy. Poniżej w chronologicznej kolejności widoczne są wydarzenia z danego dnia, dzięki tym informacjom dowiesz się o której, godzinie odbędzie się interesujące Cię wydarzenie. Po prawej stronie możesz wybrać kategorię.

O tym co wydarzy się w dniu jutrzejszym zapraszamy jutro.

Lista Co dzisiaj

„Z wizytą u gnieźnieńskiej księżniczki „ w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom
Godz. 8.30 2015-01-14 ESTEDE, Kategoria: Kultura
„Z wizytą u gnieźnieńskiej księżniczki „ w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Gniezno  jest  bardzo istotnym punktem w lekcji poznawania swojego kraju i jego historii. Miasto było świadkiem wielu ważnych wydarzeń. To w tym miejscu powstało królestwo. W 2015r przypada 990. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II na Królów Polski.

W historii naszego miasta historia miesza się  z legendą.  Podczas noworocznych Czytajek z naszej bajki w Centrum Kultury Scena To Dziwna  14.01.2015r o  godz. 08.30 dzieci będą miały okazję zapoznać się z legendą:

„O zaklętej księżniczce w zamku gnieźnieńskim” ze zbiorów Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

czytaj więcej
 
Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)
Godz. 19.00 2014-11-05 ESTEDE, Kategoria: Kultura
Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)

22 listopada godz. 19.00 eSTeDe

bilety w cenie 20 zł przedsprzedaż, 30 w dniu spektaklu

Kameralny projekt teatralny skupiający się na pojęciu statystycznego mieszkańca naszego kraju. Bogactwo materiałów źródłowych (raporty, sondaże, wyniki badań) w kontekście dynamiki przemian ostatnich lat, pozwala na zbudowanie intrygującego, nie da się ukryć, że bolesnego, choć w dużej mierze zabawnego portretu przeciętnego Polaka (i Polki). W krzywym zwierciadle prostych danych dostrzeżemy być może wiele niepokojących prawd,

a może się z prawdą rozminiemy tak dalece, że trafimy na drugie dno?

 

Zespół: Agata Elsner, Kuba Kapral, Karolina Pawełska

Scenariusz i reżyseria: zespół

Opracowanie dźwiekowe: Jacek Kolasa

Głosy: Jacek Kolasa, Marcin Kęszycki

Kostiumy: w wyjątkowych cenach!

Produkcja: Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej w Poznaniu

Premiera: 5.X.2012 Poznań

 

Zespół:

Kuba Kapral

Twórca teatralny. Animator działań grup: Koło Gospodyń Miejskich i LUDUCIOS. . Współpracuję z Teatrem Porywacze Ciał, Teatrem Usta Usta Republika, Teatrem Ósmego Dnia i Teatrem  Strefa Ciszy.  Członek Teatru Palmera Eldritcha („Jarzenie”, „Alien”) i  grupy Circus Ferus („Freak show”). Autor hepeningów i akcji ulicznych.

Agata Elsner

Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, aktorka, performerka, manager kultury. Współpracowała z Teatrem Strefa Ciszy, Teatrem Biuro Podróży,  a także w Teatrze Ósmego Dnia. Aktualnie współtworzy grupę Teatr Palmera Eldritcha. Tworzy własne akcje artystyczne: spektakl „Staruchy 2058″ wraz z Kubą Kapralem, wyprodukowany przez Festiwal  „madeinpoznan” oraz wiele innych projektów jako duet performatywny janicka_elsner. Brała udział w projektach finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz IAM.

Karolina Pawełska

Poznanianka na stałe związana zawodowo, sentymentalnie i towarzysko z tym miastem. Debiutowała w „Pułapce” w poznańskim Nowym, pracowała w Teatrze w Grudziądzu, Łodzi, Wrocławiu. Współpracowała również w kilku projektach z Lechem Raczakiem. Obecnie współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia  grając w „Czasie Matek” i „Paranoikach i pszczelarzach”

czytaj więcej
 
Święto Przyjaciół
Godz. 18.00 2014-10-30 ESTEDE, Kategoria: Kultura
Święto Przyjaciół

To już  VI edycja „Święta Przyjaciół” organizowanego każdego roku w Centrum Kultury. W założeniu to dzień, w którym wspominamy zmarłych Ludzi kultury Gniezna i powiatu .W tym roku wspominać będziemy Leona Galińskiego . Leon Galiński to jedna z tych barwnych postaci wpisanych jeszcze nie tak dawno w koloryt Gniezna i powiatu. Miał wiele pasji, nie mniej przede wszystkim umiłował kulturę ludową wywodzącą się z tradycji naszego regionu. Jako dudziarz występował nie tylko w kraju ale i za granicą. Trudno było sobie wyobrazić w pewnym czasie jakiekolwiek imprezy kulturalne zahaczające choćby o wielkopolską tożsamość bez obecności pana Leona. Występował zawsze w wielkopolskim stroju ludowym. Był nie tylko artystą czy dudziarzem był częścią kultury Gniezna, człowiekiem instytucją. Właśnie dlatego Centrum Kultury eSTeDe zdecydowało się w swojej cyklicznej imprezie Święto Przyjaciół, przypomnieć tę barwną postać, by uratować od zapomnienia Leona Galińskiego dudziarza z Gniezna.

czytaj więcej
 
Koronacja Królewska 2014
Godz. 12.00 2014-07-16 , Kategoria: Kultura
Koronacja Królewska 2014

Koronacja Królewska połączoną z VIII Turniejem Łuczniczym o Złoty Trzos Królewskiego Grodu jest imprezą wpisującą się w wieloletnią tradycję „Spotkań z Historią”, których celem było i nadal jest aktualne przypomnienie wydarzeń z historii Polski związanych z naszym miastem, a szczególnie pierwszych pięciu koronacji królewskich.

 

Dwudniowa impreza na placu  św. Wojciecha adresowana jest zarówno do mieszkańców Gniezna, jak i turystów odwiedzających Pierwszą Stolicę Polski.

czytaj więcej
 
Królewski Festiwal Artystyczny Dzieciom
Godz. 11.00 2014-06-10 Miejski Ośrodek Kultury, Kategoria: Kultura
Królewski Festiwal Artystyczny Dzieciom

Między 12 a 16 czerwca 2014 roku w Gnieźnie odbędzie się po raz trzeci Królewski Festiwal Artystyczny organizowany przez Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury. Wydarzenie jak zwykle oferuje bogatą gamę wydarzeń dla dzieci.  

  „Bajki Czytajki” to akcja czytelnicza Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna skierowana do wszystkich dzieci, do tych co są w domu z rodzicami, z dziadkami i do tych co są w przedszkolu. Dlaczego? Bo warto czytać dobre teksty dzieciom.

W tym roku bohaterem akcji będzie Jarek Mikołajczyk i jego piękne bajki, które na antenie Radia Gniezno przeczyta Anna Dzionek (czwartek, 12 czerwca, godz. 11.10).   Następnego dnia zapraszamy na spotkanie z pisarką Agnieszką Gadzińską, która opowie o swoich książkach dla dzieci („Gnieźniałki”) oraz wspólnie z Ewą Jaworską, starszym kustoszem BPMG poprowadzi warsztaty literackie dla dzieci (piątek, 13 czerwca, godz. godz. 11.00).

W sobotę już po raz trzeci zapraszamy dzieci i rodziców do Doliny Pojednania, która na ten jeden wyjątkowy dzień zamieni się w Artystyczną Dolinę. Program wypełnią przeróżne warsztaty i zajęcia, których celem jest twórcza aktywizacja artystyczna najmłodszych obywateli Miasta Królów. Do współtworzenia Doliny zaprosiliśmy animatorów kultury i nauczycieli z Muzeum Początków Państwa Polskiego, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Miejskiego Ośrodka Kultury (sobota, 14 czerwca, godz. 11.00 – 14.00, Dolina Pojednania).

czytaj więcej
 
Bajkowy teatrzyk przedszkolaka
Godz. 9.00 2014-06-03 ESTEDE, Kategoria: Kultura
Bajkowy teatrzyk przedszkolaka

Serdecznie zapraszamy dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli do udziału w występie teatralnym

,,Bajkowy teatrzyk przedszkolaka”

 Gniezno, 06.06.2014 r. godz. 9.00

 

Cele konkursu:

  • Stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku występu.
  • Prezentacja umiejętności artystycznych dzieci.
  • Wspieranie rozwoju dziecka w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym.
  • Dostarczanie przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna treści utworów literackich.
  • Popularyzacja literatury dziecięcej (bajki, baśni, legendy) wśród dzieci i dorosłych.
  • Upowszechnienie inscenizacji żywo planowej jako formy pracy z dzieckiem w różnych sytuacjach edukacyjnych.
  • Nawiązanie kontaktu między przedszkolami na terenie miasta Gniezna.
  • Integracja środowiska edukacyjnego i artystycznego.
czytaj więcej
 
„Gdy w Szekspira wkradł się Niemen”
Godz. 18.00 2014-05-29 ESTEDE, Kategoria: Kultura
„Gdy w Szekspira wkradł się Niemen”

30 maja o godz. 18.00 zapraszamy na familijne widowisko muzyczne pt. „Gdy w Szekspira wkradł się Niemen”, przygotowane przez Muzyczną Scenę od Podstaw, której instruktorką jest Dominika Sochacka – Drzewiecka.  Jest to interpretacja oczami dzieci i młodzieży niezwykłych utworów wielkiego Artysty. Ostateczna fabuła zrodziła się podczas zajęć. Musical opowiada o dziejach Romea i Julii wykorzystując przy tym niezapomniane piosenki Czesława Niemena w 10. rocznicę jego śmierci. Wspomnienie, Pod Papugami, Dziwny jest ten świat, to tylko niektóre z utworów, które pojawią się w przedstawieniu.

wstęp wolny!

Zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej
 
V Festiwal Wyobraźni
Godz. 2014-05-29 ESTEDE, Kategoria: Kultura
V Festiwal Wyobraźni

Po raz piąty przestrzeń eSTeDe zamienia się w Festiwal Wyobraźni. Tym razem od 30 maja do 1 czerwca. Jak co roku staramy się łączyć prezentację gości – gwiazd festiwalu z prezentacjami naszych pracowni i sekcji, oraz innymi ciekawymi elementami lokalnymi. W tym roku program wydaje nam się w istocie bardzo ciekawy. Udało nam się też połączyć Festiwal z Dniem Dziecka. A gwiazdą Festiwalu jest legenda polskiego RAPu – KALIBER 44

30 maja

18.00 „Gdy w Szekspira wkradł się Niemen” – familijne widowiska muzyczne przygotowane pod okiem Dominiki Sochackiej – Drzewieckiej przez uczestników Muzycznej Sceny od Podstaw eSTeDe

20.00 „Fejsłeding” - spektakl nie tylko dla Młodego widza oparty na motywach „Wesela w Atomicach” Sławomira Mrożka. Poniżej fragment zapowiedzi z portalu popcentrala.com: ” nagrodzony pierwszym miejscem na V Festiwalu Małych Form Teatralnych „Chichot Pegaza” w Poznaniu. – „Fejsłeding” powstał na bazie „Wesela w Atomicach” Mrożka. Przy czym zagrożeniem nie są tu bomby i inne takie wynalazki, a nie-umiejętne korzystanie z internetu, czy raczej internetowych portali społecznościowych, na których niektórzy kreują siebie, swoje życie, tracąc nie tylko podmiotowość, ale też własna przedmiotowość.Bohaterowie już na początku przywdziewają maski, stając się potem jedynie kukłami na własnym weselu. Spektakl zaczyna i kończy się dialogiem o opozycji: twarzy i wizerunku, którym się stajemy, który jest przedmiotem konsumpcji, pożądania – powiedziała o spektaklu Natalia Bartlitz – Skibińska.”

31 maja 

12.00 Parada Wyobraźni – centrum Miasta

16.00 Wernisaż wystawy: Introverted Handmade Dolls – Aniak Traniak Introwystawa Pierwsza (eSTeDe)

19.00 K 44 w Mieście # Nareszcie!!! – koncert na Amfi w eSTeDe RAP CHATA AULA BANDA COLLEGIUM/HAZARD

KALIBER 44

1 czerwca

DZIEŃ DZIECKA W OGRODZIE WYOBRAŹNI (eSTeDe)

12.00 spektakl dla dzieci „O Piracie Buciorze, który zgubił skarb” – TEATR FORM.ART http://www.form.art.pl/?mode=spektakle

13.00 Animacje i zabawy z Teatrem FORM.ART

13.30 Gry i zabawy z Przedszkolem Bajkowy Świat Wiktoria Wiesner Pokaz sekcji i pracowni eSTeDe POMAGAM OLI – zbiórka charytatywna WSTĘP NA IMPREZY W DNIU DZIECKA BEZPŁATNY – zbieramy na leczeniE Oli chorej na mukowiscydozę… www.pomagamoli.pl

ZAPRASZAMY!

czytaj więcej
 
Nieautoryzowana biografia LADY PANK w MOK
Godz. 18.00 2014-03-28 Miejski Ośrodek Kultury, Kategoria: Kultura
 Nieautoryzowana biografia LADY PANK w MOK

Już 28 marca 2014 o godz. 18.00 zapraszamy do sali widowiskowej na spotkanie z autorem nieautoryzowanej biografii zespołu LADY PANK Michałem Grześkiem.

Niewątpliwą atrakcją dla fanów będą zdjęcia nieopublikowane w książce, projekcja krótkich filmów i teledysków oraz mozliwość zakupu biografii.

czytaj więcej
 
VII Przegląd Piosenki Poetyckiej Poszukiwanie 2014
Godz. 10.00 2014-03-17 ESTEDE, Kategoria: Kultura
VII Przegląd Piosenki Poetyckiej Poszukiwanie 2014

21 marca od godz. 10.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbędzie się VII Przegląd Piosenki Poetyckiej „Poszukiwanie” organizowany z okazji urodzin Jacka Kaczmarskiego.

Na przegląd, który odbędzie się we współpracy z Gnieźnieńską Szkołą Wyższą Milenium oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego, zapraszamy młodzież szkolną oraz studentów szkół wyższych. Przegląd adresowany jest do wszystkich członków braci uczniowskiej i studenckiej, którym bliska jest poezja śpiewana (także religijna). Mile widziane będą teksty własne oraz autorskie kompozycje. W związku z 10 rocznicą śmierci Jacka Kaczmarskiego zachęcamy do przygotowania jednego utworu tego Artysty (najlepsze wykonie może być premiowane udziałem w Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu). Po części konkursowej przeglądu odbędzie się koncert laureatów.

Laureaci pierwszych trzech miejsc VII Przeglądu Piosenki Poetyckiej Poszukiwanie 2014, otrzymają nagrody pieniężne (I nagroda – 1000 zł, II – 700 zł, III – 300 zł)* , których fundatorem jest GSW Milenium.

Przegląd odbędzie się on pod Honorowym Patronatem Założyciela GSW Milenium, prof. nzw. dr Lechosława Gawreckiego oraz Dariusza Pilaka, Starosty Gnieźnieńskiego.

Kartę zgłoszeniową prosimy przesłać w terminie do dnia 18 marca 2014 r. na adres e-mail: joanna.cieslak@milenium.edu.pl. W przypadku rejestracji internetowej zaświadczenie o autorstwie piosenki należy dostarczyć osobiście w dniu konkursu. Kartę zgłoszeniową można również przesłać listownie lub dostarczyć osobiście, w wyżej wymienionym terminie (decyduje data wpłynięcia zgłoszenia) na adres:

 

Biuro Organizacyjne

VII Przeglądu Piosenki Poetyckiej Poszukiwanie 2014

GSW Milenium

62-200 Gniezno, ul. Cieszkowskiego 17

czytaj więcej
 
11 Listopada – kolejny koncert dla Niepodległej
Godz. 19.00 2013-11-11 ESTEDE, Kategoria: Kultura
11 Listopada – kolejny koncert dla Niepodległej

Po raz kolejny nietuzinkowy artysta zagra na „Scenie to dziwnej” 11 listopada.

Jeden z najważniejszych przedstawicieli piosenki poetyckiej, artysta, który wyśpiewał między innymi Zegarmistrza światła czy Smak i zapach pomarańczy czyli Tadeusz Woźniak z gośćmi. Od 1968 Tadeusz Woźniak występuje jako solista, śpiewając najczęściej melodyjne ballady własnej kompozycji i akompaniując sobie na gitarze. Komponuje także muzykę teatralną i filmową, tworzy spektakle muzyczne i musicale. Jako wykonawca największe sukcesy odnosił pod koniec lat 60. i w latach 70. Tadeusz Woźniak ma w swoim dorobku muzykę do ponad 200 piosenek, prawie 100 inscenizacji w teatrach dramatycznych, wielu przedstawień telewizyjnych, programów poetyckich i artystycznych oraz filmów animowanych. Piosenki z jego muzyką wykonywało wielu polskich artystów. Na koncercie w eSTeDe towarzyszyć Tadeuszowi będą Jolanta Majchrzak-Woźniak – piano oraz Piotr Woźniak – syn, który wykona również kilka swoich utworów, to jednak przeboje Tadeusza Woźniaka wypełnią program tego specjalnego koncertu.

Koncert Tadeusza Woźniaka „Dla Niepodległej” odbędzie się 11 listopada o godz. 19.00.

czytaj więcej
 
WIECZÓR HAWDALOWY
Godz. 21.30 2013-06-15 ESTEDE, Kategoria: Kultura
 WIECZÓR HAWDALOWY

W sobotę 15 czerwca o godz. 21.30 zapraszamy wszystkich mieszkańców Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego na Wieczór Hawdalowy, który odbędzie się w amfiteatrze Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Podczas wieczoru wystąpi poznański zespół Shalom, który wprowadzi gości w klimat kultury żydowskiej.

 

Wstęp wolny!

czytaj więcej
 
Reminiscencje starożytności - Cesarski Wiedeń
Godz. 17.00 2013-03-20 Instytut Kultury Europejskiej UAM, Kategoria: Kultura
Reminiscencje starożytności - Cesarski Wiedeń

W imieniu Koła Naukowego Forum Romanum zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu "Cesarski Wiedeń - Reminiscencje Starożytności", które odbędzie się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, środa 20 marca 2013 r. - godz. 17:00, sala 1.27
 

czytaj więcej
 
Artyści na Festiwalu Nauki i Kultury
Godz. 16.00 2013-03-20 Centrum Kultury eSTeDe, Kategoria: Kultura
 Artyści na Festiwalu Nauki i Kultury

Tegoroczna edycja Gnieźnieńskiego Festiwali Nauki i Kultury zapowiada się bardzo ciekawie nie tylko ze względu na bogaty program warsztatów i paneli dyskusyjnych. Obok wykładowców akademickich oraz projektów przygotowanych przez szkoły i uczelnie wyższe, w tym roku pojawią się podczas Festiwalu w eSTeDe również artyści. Wśród gości ze świata artystycznego będzie między innymi Krzysztof Skiba – performer, dziennikarz i lider Big Cyca.

czytaj więcej
 
KULTURA EUROPEJSKA W ŚWIETLE HISTORIOGRAFII ZACHODNIEJ IGNORUJĄCEJ EUROPĘ NA WSCHÓD OD ŁABY. PRÓBA ZRÓWNOWAŻONEGO PODEJŚCIA
Godz. 16.00 2013-03-06 Kolegium Europejskie UAM w Gnieźnie, Kategoria: Kultura
KULTURA EUROPEJSKA W ŚWIETLE HISTORIOGRAFII ZACHODNIEJ IGNORUJĄCEJ EUROPĘ NA WSCHÓD OD ŁABY. PRÓBA ZRÓWNOWAŻONEGO PODEJŚCIA

W imieniu Dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie zapraszamy Państwa na wykład wybitnego naukowca i sportowca (np. Tokio 1964)-prof. dra hab. Wojciecha Lipońskiega, autora wielu publikacji m.in. Zapomniani piewcy sportu (1970), Dzieje Sportu Rochwist i palant - Studium etnologiczne dawnych polskich sportów i gier ruchowych (2004), Historia Sportu (2012).


Wygłosi on wykład pt. "KULTURA EUROPEJSKA W ŚWIETLE HISTORIOGRAFII ZACHODNIEJ IGNORUJĄCEJ EUROPĘ NA WSCHÓD OD ŁABY. PRÓBA ZRÓWNOWAŻONEGO PODEJŚCIA"


Środa - 6 marca, godz. 16:00 - Kolegium Europejskie UAM, sala 1.34
 

czytaj więcej
 

znalezionych: 38, strona 1 z 3

  -   1  2   3   -  

firmy budowlane, fotograf, pizza Gniezno, Stomatolog Gniezno, ozdoby choinkowe ogłoszenia rolnicze iWrzesnia