Strona główna O serwisie Rejestracja Reklama Mapa strony RSS
W tym dziale dowiesz się co takiego wydarzy się w dniu dzisiejszym w naszym mieście i w jego okolicy. Poniżej w chronologicznej kolejności widoczne są wydarzenia z danego dnia, dzięki tym informacjom dowiesz się o której, godzinie odbędzie się interesujące Cię wydarzenie. Po prawej stronie możesz wybrać kategorię.

O tym co wydarzy się w dniu jutrzejszym zapraszamy jutro.

Lista Co dzisiaj

Wystawa - Tkanina Artystyczna
Godz. 18.00 2015-01-15 Miejski Ośrodek Kultury, Kategoria: Wystawy
Wystawa - Tkanina Artystyczna

W Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury 15 stycznia 2015 o godz. 18.oo odbędzie się wernisaż wystawy Ewy Mróz. Cykl ENERGY jest artystyczną interpretacją obrazów, bodźców, emocji zakodowanych w dzieciństwie. Różnorodność, zwielokrotnienie formy, kolor oraz cykliczność natury stały się impulsem do tworzenia... Wystawa czynna 4.02 br.

Cykl ENERGY jest artystyczną interpretacją obrazów, bodźców, emocji zakodowanych w dzieciństwie. Różnorodność, zwielokrotnienie formy, kolor oraz cykliczność natury stały się impulsem do tworzenia...

EWA MRÓZ – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa, 2010). Obecnie asystentka w Pracowni Projektowania Ubioru dr hab. Anny Regimowicz-Korytowskiej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem ubioru (kolekcja  'Harmonia Zmysłów' 2014, projekty indywidualne, realizacje dla agencji reklamowych, współpracowała z Teatrem Usta Usta – Republika), tkaniną artystyczną (udział w 13. Międzynarodowym Triennale Tkaniny, Łódź 2010 oraz 3. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Struktury Powiązań, Kraków 2010, indywidualna wystawa 'Energy' Poznań 2013) oraz scenografią (współpracowała z Teatrem Nowym w Poznaniu i Polskim Teatrem Tańca).

czytaj więcej
 
„Rajska Grecja w malarstwie”
Godz. 10.00 2014-10-27 ESTEDE, Kategoria: Wystawy
„Rajska Grecja w malarstwie”

27 października o godz. 10 zapraszamy do Centrum Kultury „Scena to dziwna” na wernisaż Magdaleny Domowicz – Rajskiej „Rajska Grecja w malarstwie”.

Magdalena Domowicz – Rajska jest absolwentką Wydziału Sztuki na kierunku – malarstwo Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, absolwentką Wydziału Filozoficznego na kierunku – kulturoznawstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przygodę za sztuką rozpoczęła w szkole średniej, w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Doświadczenia, wiedza, poznani ludzie, miejsca, przeczytane książki, obejrzane obrazy, zdarzenia duże i małe, mają wpływ na postrzeganie rzeczywistości i „zapisywanie” jej w formie malarskiej.

Patronat honorowy nad wystawą objął Senator RP Piotr Gruszczyński i Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak

czytaj więcej
 
DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI
Godz. 12.00 2014-04-26 Muzeum Początków Państwa Polskiego, Kategoria: Wystawy
 DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI

W osiem sekund zapoznać się z dziełem sztuki? Zaskakujące, ale właśnie tyle czasu według badań statystycznie spędzamy przed  obiektami w salach muzealnych. W ten sposób bezrefleksyjnie zwiedzamy a właściwie zaliczamy kolejne muzea i galerie.

Proponujemy zwolnić tempo i zapraszamy do uczestnictwa w ogólnopolskim Dniu Wolnej Sztuki. 26 kwietnia 2014 r. o godz. 12.00  Muzeum Początków Państwa Polskiego, tak jak w kilkudziesięciu innych muzeach w Polsce, zaprezentujemy pięć wybranych zabytków z  naszej kolekcji.

czytaj więcej
 
Malarstwo i Rzeźba w Dużej Galerii
Godz. 18.00 2014-04-24 Miejski Ośrodek Kultury, Kategoria: Wystawy
 Malarstwo i Rzeźba w Dużej Galerii

Zapraszamy do Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie swoje prace zaprezentują: Jacek Strzelecki i Wojciech Kujawski. Będzie można zobaczyć malarstwo sztalugowe, monumentalne i rysunek oraz rzeźbę.

Wernisaż już 24 kwietnia o godz. 18.00

czytaj więcej
 
Wystawa Anny Małeckiej – Beiersdorf „Wycinanka żydowska”
Godz. 2014-03-26 ESTEDE, Kategoria: Wystawy
Wystawa Anny Małeckiej – Beiersdorf „Wycinanka żydowska”

Pani Anna Małecka – Beiersdorf urodziła się w Krakowie. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach podjęła pracę w Cepelii jako specjalista ds. etnografii. Od 1989 r. pracuje w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie jako nauczyciel instruktor.

We wczesnym okresie twórczości uprawiała głównie malarstwo olejne i akwarelowe oraz malarstwo na szkle inspirowane folklorem huculskim. Wycinanki wykonuje od dzieciństwa, jednak dopiero w wieku dojrzałym zaczęła traktować tę technikę profesjonalnie.

Właśnie w Cepelii, gdzie miała bezpośredni kontakt z polską wycinanką ludową, rozpoczęła szczegółowe studia nad tą dziedziną twórczości ludowej. Tradycyjne formy nie dawały jej jednak satysfakcji. Czerpiąc z nich jedynie inspiracje, zaczęła tworzyć nowe, własne kompozycje, samodzielne w formie i temacie. Ten okres twórczości zaprezentowała na swojej pierwszej wystawie indywidualnej w kwietniu 1991 r. w galerii Centrum Młodzieży.

Wycinanka żydowska odżyła na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W 1992 r. po raz pierwszy wystawiła swoje prace inspirowane sztuką żydowską na III Festiwalu Kultury Żydowskiej w Starej Synagodze, oddziale Muzeum Historycznego m. Krakowa, a w 1994 r. Janusz Makuch – Dyrektor Festiwalu – zaproponował jej prowadzenie warsztatów wycinaki żydowskiej .

 

Wycinanka ta była niegdyś bardzo popularna wśród ludu żydowskiego.

Jej największy rozkwit przypada na wiek XIX. Zanikła na przełomie wieków: XIX i XX-go. W II poł. XX wieku nastąpił jej renesans w dwóch ośrodkach: w Izraelu i USA. W Izraelu największy wpływ na jej odrodzenie miała Giza Frankel - etnograf, pracownik Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego, która po II wojnie światowej wyjechała do Hajfy i tam , pracując w Muzeum Folkloru, reaktywowała tę sztukę. I tam właśnie, w Izraelu, działa i tworzy bardzo wielu wybitnych wycinankarzy. W USA wycinanka pojawiła się w środowiskach diaspory żydowskiej głównie w celu podkreślenia własnej tożsamości narodowej.

czytaj więcej
 
Wystawa książek z II połowy XIX wieku ze zbiorów Tadeusza Panowicza zatytułowana „Jan Bernard Lange – wydawca gnieźnieński”
Godz. 17.00 2014-03-14 ESTEDE, Kategoria: Wystawy
Wystawa książek z II połowy XIX wieku ze zbiorów Tadeusza Panowicza zatytułowana „Jan Bernard Lange – wydawca gnieźnieński”

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 marca o godz. 17.00. Wystawę można będzie oglądać do 20 marca w sali widowiskowej eSTeDe.

Do zorganizowania kolejnej wystawy Pana Tadeusza skłoniło nas zdobycie przez niego nagród tj. statuetki Towarzystwa Hipolita Cegielskiego oraz Medal Koronacyjny.

Patronat nad wydarzeniem objął Senator Piotr Gruszczyński oraz Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak.

czytaj więcej
 
Oręż wieków minionych
Godz. 2013-06-11 Muzeum Początków Państwa Polskiego, Kategoria: Wystawy
 Oręż wieków minionych

Uzbrojenie na ziemiach polskich od X do XVIII wieku


Komentarz do wystawy:

W czasach panowania pierwszych Piastów uzbrojenie wojowników polskich pozostawało głównie pod wpływem zachodniego kręgu wytwórczości broni, wyrosłego na tradycjach karolińskich. W późnym średniowieczu oręż Polaków ma nadal ścisłe związki z Europą zachodnią. Kształtujący się na ziemiach polskich stan rycerski przejął sposoby walki, a także typy i rodzaje broni oraz stroju charakterystyczne dla rycerstwa Europy łacińskiej.

Wśród broni zaczepnej przez całe średniowiecze ogromną rolę odgrywał miecz. Prezentowane na wystawie miecze pochodzące ziem monarchii wczesnopiastowskiej należały głównie do członków drużyny książęcej. Przeznaczone były do cięcia i nie nadawały się do szermierki. Ich długość waha się od 80 do 100 cm. Mają rękojeść jednoręczną z głowicą i jelcem zapewniającymi dużą swobodę ruchów przy zadawaniu precyzyjnych ciosów. Jelec i głowicę sporządzano niekiedy z poroża lub kości, przeważnie jednak z żelaza, czasami zdobiono je brązem i miedzią, a nawet złotem. Obecnie wiadomo, że większość głowni wykuto w pracowniach nadreńskich, skąd docierały także do Polski. Na naszych ziemiach najpowszechniejsze były miecze o żelaznej półkolistej głowicy (tzw. typ X). Miecze te były dobrze wyważone i miały znaczną wartość bojową. Wśród właśnie tych mieczy można się doszukiwać wyrobów lokalnego, polskiego kowalstwa.

W późnym średniowieczu, od około połowy XIII wieku, rozwój uzbrojenia ochronnego spowodował powiększenie wymiarów i masy mieczy. Jednocześnie są one lepiej wyważone i przystosowane do szermierki. „Wielkie miecze” służące do zadawania ciosów o większej energii uzyskują długą dwuręczną rękojeść.

Bronią wywodząca się od miecza był koncerz o długiej i wąskiej głowni, przeznaczony do przebijania zbroi. Wojownicy polscy walczyli także jednosieczna bronią białą – kordami i tasakami oraz nożami bojowymi.

W bitwach z bronią sieczną rywalizowały włócznie, uzupełniane oszczepy, łuk i topory. Ich pozostałości w formie żelaznych grotów i żeleźców zajmują poczesne miejsce obok mieczy i innej broni siecznej. Ważną częścią uzbrojenia średniowiecznego rycerstwa były elementy wyposażenia jeździeckiego.

Szczególnie groźną bronią, ze względu na swa niebywałą moc rażenia od XII po XVI wiek była kusza. We wprawnych rękach siała spustoszenie w szeregach przeciwnika.

Pojawienie się coraz doskonalszych typów kuszy i później broni palnej, spowodowało znaczący wzrost wagi zbroi płytowej spowodowany koniecznością jej pogrubienia i stworzenia pełnej osłony rycerza. Często tego typu zbroje pełniły rolę nie tylko bojową ale także paradną.

Dobitnie polskim akcentem jest uzbrojenie husarskie z XVII w. Poza szablami bojowymi i paradnymi (karabela) i bronią palną oraz wyposażeniem jeździeckim uwagę zwraca zbroja husarska z 2. połowy XVII wieku składająca się z kirysu, obojczyka, dwóch naramienników i pary karwaszy oraz z szyszaka. Kres wspaniałej, ciężkiej jeździe husarskiej przynosi rozwój i upowszechnienie się broni palnej.

czytaj więcej
 
GNIEZNO W DAWNYCH WIEKACH
Godz. 2013-06-11 Muzeum Początków Państwa Polskiego, Kategoria: Wystawy
 GNIEZNO W DAWNYCH WIEKACH

Ekspozycja przedstawia dzieje Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej od najstarszych epok po XVIII wiek. Prezentuje wieloletni dorobek Muzeum Początków Państwa Polskiego w zakresie pozyskiwania zbiorów archeologicznych oraz kolekcji z dziedziny historii i sztuki. Na wystawie zgromadzono ok. 190 eksponatów archeologicznych oraz ok. 40 zabytków historycznych związanych z nowszymi dziejami tego ośrodka (XV-XVIII w.).
 

czytaj więcej
 
Piastów malowane dzieje
Godz. 2013-06-11 Muzeum Początków Państwa Polskiego, Kategoria: Wystawy
 Piastów malowane dzieje


Komentarz do wystawy:


Początki polskiego państwa, czas tworzenia się jego historycznych granic, ustalania się ustroju i religii, pierwszych zwycięstw i klęsk w walkach z sąsiadami, znaczących osiągnięć w dziedzinie kultury – związane zostały nierozerwalnie z dynastią, którą od imienia jej legendarnego założyciela nazwano piastowską. Przez prawie czterysta lat swego panowania kolejni władcy z rodu Piastów decydowali o kształcie państwa, którym rządzili, od ich umiejętności i rozsądku zależały losy narodu. W ciągu czterech stuleci rządzone przez nich państwo przeżywało okresy wielkiego rozkwitu. Panowanie Piastów, chwalebnie rozpoczęte jeszcze w X wieku za Mieszka I, a zakończone w 1370 roku przez Kazimierza Wielkiego zapisało się w pamięci pokoleń jako czas władców sprawiedliwych, mądrych i dzielnych.

Dzięki rozwojowi historiografii, szczególnie ostatnich stu lat, wiedza nasza o tym okresie jest już bardzo rozległa. Pomimo to pozostaje ciągle wiele spraw niejasnych, źródła pisane są bowiem bardzo skąpe i wymagają oddzielenia legend od faktów historycznych. Sztuka pozwala jednak na ukazanie nie tyle prawdy historycznej, co bardziej pomaga ożywić nasze myślenie o historii, nadając mu wymiar emocjonalny.

Dla właściwego zrozumienia prezentowanej w Muzeum kolekcji obrazów malarzy XIX-wiecznych musimy uwolnić się od naszego krytycznego podejścia i spróbować zrozumieć, na jakiej podstawie tworzyli oni swoją wizję przeszłości i w jakim celu wizję tę usiłowali przekazać.

W XIX stuleciu w Polsce pod rozbiorami bohaterska przeszłość stała się wartością ogólnonarodową, przypominanie znakomitych dziejów służyło pokrzepieniu serc, a wspomnienie wspaniałej przeszłości potrzebne było, aby wierzyć w lepszą przyszłość i odzyskanie niepodległości. Do zobrazowania tej potrzeby doskonale nadawały się wydarzenia odnoszące do legendarnego okresu przedpiastowskiego, czasów panowania Mieszka I czy Bolesława Chrobrego, a później Bolesława Krzywoustego i Kazimierza Wielkiego, których dzieje wyobrażano najchętniej, pokazując mądrość i dzielność tych władców. Według tej malowanej historii rządy Piastów były pasmem zwycięstw, sukcesów politycznych i pomyślności Polski.
 

czytaj więcej
 
Początki państwa polskiego
Godz. 2013-06-11 Muzeum Początków Państwa Polskiego, Kategoria: Wystawy
Początki państwa polskiego

Otwarta oficjalnie 12 kwietnia 2012 roku stała ekspozycja poświęcona zagadnieniom powstania polskiej państwowości. Łącznie na wystawie zgromadzono ponad 300 eksponatów. Elementem wystawy są trzy filmy zrealizowane w 3D.

Wystawa „Początki państwa polskiego” to czwarta – najnowsza edycja, prezentowanych w naszym Muzeum od początków jego istnienia, stałych ekspozycji poświęconych historii polskiego średniowiecza. Jej tytuł świadomie nawiązuje do prezentacji z 1983 roku, w której po raz pierwszy w Polsce zastosowano techniki multimedialne. Innowacyjność nowej wystawy polega na przedstawieniu tematu początków państwa polskiego z perspektywy trzech haseł-kluczy: Państwo, Źródła, Kultura, odpowiadających trzem modułom, na jakie podzielono ekspozycję oraz wprowadzeniu w jej narrację filmów w technice 3D.

czytaj więcej
 
Wernisaż Dziecięcej Pracowni Plastycznej i Warsztatów Plastycznych
Godz. 2013-06-01 Miejski Ośrodek Kultury, Kategoria: Wystawy
Wernisaż Dziecięcej Pracowni Plastycznej i Warsztatów Plastycznych

Od 1 – 20 czerwca holl Miejskiego Ośrodka Kultury przejęły we władanie dzieci, które podczas tegorocznego sezonu uczęszczały do Dziecięcych Pracowni Plastycznych i na Warsztaty Plastyczne. Na wystawie można było zobaczyć niezwykłej urody: koty, ptaszki, koguty, motyle wykonane za pomocą przeróżnych technik plastycznych. Pełne fantazji i dziecięcej radości pomysły zaskakuje często dorosłych swoim spojrzeniem na rzeczywistość.

8 czerwca to był dzień niezwykłego spotkania ze sztuką, ponieważ oprócz podziwiania dzieł małych artystów i uroczystego zakończenia tegorocznych działań plastycznych pod kierunkiem Anny Góralczyk i Marioli Nejman do wspólnej zabawy zostali zaproszeni rodzice i goście. Aby zainspirować do plastycznych działań również podczas nadchodzących wakacji instruktorki zaproponowały wykonanie postaci z warzyw i owoców, a więc z tego co dostarcza nam natura.

Dorośli chętnie przyłączyli się do wspólnej zabawy a efekty wspólnej pracy z dziećmi zaskoczyły chyba wszystkich. Spotkanie potwierdziło tylko, że nie potrzeba drogich i wyszukanych materiałów czy znajomości technik plastycznych, wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywności i zaangażowania, żeby powstały małe dzieła sztuki, które potrafią zadziwić nawet twórców. Przecież w każdym z nas drzemie artysta, trzeba tylko pozwolić mu się ujawnić.

czytaj więcej
 
" W sieci codzienności " - wernisaż wystawy
Godz. 18.00 2013-05-09 Miejski Ośrodek Kultury , Kategoria: Wystawy
 " W sieci codzienności " - wernisaż wystawy

Serdecznie zapraszamy 9 maja 2013 roku o godz. 18.00 do Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury na wernisaż wystawy Antoniego Ruta, zawodowego fotografa i Mistrza Rzemiosła Artystycznego. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej, dlatego postanowił uczcić ją wykonaniem cyklu fotografii pod tytułem „W sieci codzienności”.

czytaj więcej
 
Malarstwo i Fotografia - wystawa poplenerowa
Godz. 17.00 2013-04-14 Miejski Ośrodek Kultury, Kategoria: Wystawy
 Malarstwo i Fotografia - wystawa poplenerowa

Szanowni Państwo, miłośnicy malarstwa i fotografii ! Prezydent Miasta Gniezna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie serdecznie zapraszają 14 kwietnia 2013 r. (niedziela) o godz. 17.00 do Dużej Galerii na otwarcie wystawy prezentującej dorobek Pleneru Malarsko-Fotograficznego Gniezno - Radwiliszki - Humań.


Swoje prace, przedstawiające Pierwszą Stolicę Polski - Miasto św. Wojciecha, zaprezentują artyści z Radwiliszek i Humania. Ich spojrzenie na nasze miasto może być zupełnie inne niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni jako gnieźnianie.


Poza tym, bezpośredni kontakt z twórcami daje gwarancję głębokich i niezapomnianych przeżyć artystycznych. Taka okazja może się nie powtórzyć.

czytaj więcej
 
Wernisaż Karoliny Ostrowskiej
Godz. 18.00 2013-04-13 ESTEDE, Kategoria: Wystawy
 Wernisaż Karoliny Ostrowskiej

13 kwietnia o godz. 18.00 Centrum Kultury "Scena to dziwna" zaprasza na wernisaż Karoliny Ostrowskiej pt. „Ogrody Wyobraźni”.

 

Karolina Ostrowska jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dyplom z Malarstwa obroniła w 2013 roku a „Ogrody wyobraźni” to jej praca dyplomowa.

Źródłem inspiracji są dla Karoliny: rośliny, zwierzęta, baśnie, bajki, oraz to co można z tej mieszanki stworzyć. Obszar ogrodów jest jej szczególnie bliski i to on stał się głównym bohaterem jej prac.

Wystawę można oglądać do 27 kwietnia w Centrum Kultury eSTeDe.

Zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej
 
Wystawa malarstwa - Sławomir i Eryk Kuszczak
Godz. 18.30 2013-03-21 Duża Galeria MOK, Kategoria: Wystawy
 Wystawa malarstwa - Sławomir i Eryk Kuszczak

Zapraszamy w najbliższy czwartek 21.03.2013 na wernisaż malarstwa Sławomira i Eryka Kuszcaka. W Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury o godz. 18.30 wernisaż wystawa malarstwa Eryka Kuszczaka w Dużej Galerii MOK.

Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Był kierownikiem wydziału wzornictwa Fabryki Obuwia „Polania” Gniezno. Uprawia architekturę wnętrz, wzornictwo i malarstwo sztalugowe. Pełnił funkcje plastyka miejskiego w Urzędzie Miasta Gniezna.

czytaj więcej
 

znalezionych: 35, strona 1 z 3

  -   1  2   3   -  

firmy budowlane, fotograf, pizza Gniezno, Stomatolog Gniezno, ozdoby choinkowe ogłoszenia rolnicze iWrzesnia